Herceptin zaznamenal úspěch

v léčbě rakoviny prsu


O tom, že chemoterapie, hormonální léčba nebo záření podané po operaci prsu zlepšují léčebné výsledky, není již mnoho let pochyb. O významu posílení protinádorové imunity v boji s nádorem prsu se však dosud vědělo poměrně málo.

Naštěstí byl před několika lety do klinické praxe zaveden přípravek Herceptin. Ten nejprve dokázal v kombinaci s chemoterapií zdvojnásobit počet žen s pokročilým nádorem prsu, kterým léčba účinně zmenšuje nádorová ložiska.

A letos byly publikovány první výzkumy, které potvrdily jeho nezastupitelnou roli také v léčbě úvodních stádií rakoviny prsu. Ve dvou amerických studiích byla polovině nemocných podávána léčba standardní a polovině žen léčba standardní doplněná o Herceptin. Výsledky byly nad očekávání příznivé. Po 4 letech bylo zaznamenáno
o 33% méně recidiv ve skupině žen léčených Herceptinem. O 4 % méně žen svému onemocnění podlehlo. Tento příznivý výsledek byl potvrzen v souběžně prováděné evropské studii.

Jde tedy o největší pokrok v této oblasti za posledních deset let. Bohužel, uvedený pokrokový způsob léčby nepomáhá všem ženám s nádorem prsu. Jeho užití je omezeno pouze takové nádory prsu, které na svém buněčném povrchu mají přítomnu bílkovinu s kódovým označením HER2/Neu. A těch je z celkového počtu pouze 20-25%.

Ostatní ženy si ale nemusí zoufat. Na obzoru jsou další moderní léky, které jsou již v současné době široce zkoumány, a jejichž použití není omezeno.

MUDr. Jan Novotný, PhD.